Cannes 2013: Shorts Competition and Cinefondation Selection Revealed
The full program will be revealed on Thursday but the Cannes Film Festival has just given us our first look at this year's lineup by revealing its Shorts Competition and Cinefondation Selection for next month's 66th festival. The 2013 Shorts program features its first ever Palestinian film and at least one filmmaker has competed in Cannes before (Moon Byoung-gon with Finis Operis in the International Critics' Weeks Shorts section in 2011).
Can't wait to see the full lineup!
SHORT FILMS IN COMPETITION:
9 shorts were selected out of 3,500 (yikes!) and will compete for the Short Film Palme d'Or, which will be awarded by jury head Jane Campion.
Ali ASGARI BISHTAR AZ DO SAAT (More than two Hours) 15' Iran
Mohammed ABOU NASSER, Ahmad ABOU NASSER CONDOM LEAD 14' Palestine, Jordan
Gudmundur Arnar GUDMUNDSSON HVALFJORDUR (Whale Valley) 15' Iceland, Denmark
SASAKI Omoi INSEKI TO IMPOTENCE (The Meteorite and Impotence) 10' Japan
Gilles COULIER MONT BLANC 14' Belgium
Elzbieta BENKOWSKA OLENA 14' Poland
Annarita ZAMBRANO OPHELIA 15' France
MOON Byounggon SAFE 13' South Korea
Adriano VALERIO 37°4 S 11' France
THE CINEFONDATION SELECTION:
The Cinefondation Selection, which presents works from film schools, will screen 18 short works.
Evgeny BYALO THE NORM OF LIFE 23' High Courses for Scriptwriters and Film Directors
Russia
Ana CARO THE MAGNIFICENT LION BOY 10' NFTS
United Kingdom
Eliška CHYTKOVÁ O ŠUNCE (Ham Story) 6' Tomas Bata University in Zlίn Czech Republic
Navid DANESH DUET 24' Karnameh Film School Iran
Gan DE LANGE BABAGA 26' The Sam Spiegel Film & TV School Israel
Anahita GHAZVINIZADEH NEEDLE 21' The School of the Art Institute of Chicago USA
Sarah HIRTT EN ATTENDANT LE DÉGEL (Waiting for the Thaw) 20' INSAS Belgium
Alejandro IGLESIAS MENDIZÁBAL CONTRAFÁBULA DE UNA NIÑA DISECADA (Fable of a Blood-Drained Girl) 25' CCC Mexico
Joey IZZO STEPSISTER 18' San Francisco State University USA
JOW Zhi Wei AU-DELÀ DE L'HIVER (After the Winter) 19' Le Fresnoy France
Tudor Cristian JURGIU ÎN ACVARIU (In the Fishbowl) 20' UNATC Romania
KIM Soo-Jin SEON (The Line) 27' Chung-Ang University South Korea
Camila LUNA TOLEDO ASUNCIÓN 21' Pontificia Universidad Católica Chile
Jefferson MONEO GOING SOUTH 15' Columbia University USA
Małgorzata RŻANEK DANSE MACABRE 5' Academy of Fine Arts in Warsaw Poland
Sebastián SCHJAER MAÑANA TODAS LAS COSAS (Tomorrow All the Things) 17' UCINE Argentina
Vladilen VIERNY EXIL (Exile) 16' La fémis France
Matúš VIZÁR PANDY (Pandas) 12' FAMU Czech Republic